همراه بورس

تفاوت بازار اول و دوم بورس

تفاوت بازار اول با دوم بورس

تفاوت بازار اول با دوم بورس چیست؟ / چه شرکت‌هایی در تابلوی اصلی بورس حضور دارند؟

 

در این مقاله قصد داریم تفاوت بازار اول و دوم بورس را بررسی کنیم . از شهریور سال ۱۳۸۱، سازمان بورس اوراق بهادار تصمیم به طبقه‌بندی شرکت‌ها در بازار سهام گرفت. بر اساس این تصمیم، شرکت‌ها بر اساس اندازه شرکت، میزان شناوری سهام و نقدشوندگی، شفافیت و اطلاع‌رسانی و تداوم سودآوری به دو دسته بازار اول و بازار دوم تقسیم‌بندی شدند. البته خود بازار اول هم به دو تابلوی اصلی و فرعی تقسیم شد.

برای یک سرمایه‌گذار یا هر کسی که می‌خواهد در بورس معامله انجام دهد، این دسته‌بندی‌ها هیچ محدودیتی ایجاد نمی‌کند و هر فردی که کد بورسی داشته باشد می‌تواند سهام شرکت‌های حاضر در بازار اول یا دوم بورس را خریداری کند.

تفاوت مهم بین دو بازار اول و دوم مربوط به شرایط پذیرش شرکت‌ها است. شرکت‌هایی که نتوانند با شرایط ذکر شده در زمینه‌های اندازه شرکت، شناوری سهام، نقدشوندگی، شفافیت و اطلاع‌رسانی و تداوم سودآوری مطابقت کامل داشته باشند، باید به دنبال پذیرش در بازار دوم یا فرابورس باشند.

مهمترین تفاوت میان این دو بازار، میزان سرمایه شرکت‌هاست. هر شرکتی که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه ثبت شده داشته باشد، می‌تواند درخواست حضور در تابلوی اصلی بازار اول بورس تهران را دهد؛ در غیر اینصورت، باید در تابلوی فرعی یا بازار دوم پذیرش شود. هر تابلو نیز شرایط خاص خود را دارد که شرکت‌ها برای پذیرش در آن باید این شرایط را اثبات کنند.

شرایط پذیرش در تابلوی اصلی بازار اول:

 1. سرمایه ثبت شده بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان
 2. شناوری سهام حداقل ۲۰ درصد
 3. عدم وجود زیان انباشته در ترازنامه
 4. حداقل ۳ سال سابقه فعالیت

شرایط پذیرش در تابلوی فرعی بازار اول:

 1. شناوری سهام حداقل ۱۵ درصد
 2. سرمایه ۵۰ میلیارد تومانی
 3. عدم وجود زیان انباشته در ترازنامه

شرایط پذیرش در بازار دوم:

 1. سرمایه حداقل ۲۰ میلیارد تومان
 2. داشتن دو سال سابقه فعالیت قبل از پذیرش
 3. عدم وجود زیان انباشته
 4. شناوری سهام حداقل ۱۰ درصد
 5. عدم وجود محکومیت قطعی کیفری برای اعضای هیئت‌مدیره
  برای دریافت سایر موارد با همراه بورس همراه باشید